У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


Базова філософія ресурсного стану

У Психолога » Кризи » Базова філософія ресурсного стану

РесурсВсім привіт, дорогі друзі! З вами @rudyi.psy

Сьогодні поговоримо про ресурсні сфери нашого життя. Вони наповнюють енергією в часи непередбачуваних змін та під час кризи, втім відсутність якихось із них часто призводить до передчасного виснаження та дезадаптації.

Розглянемо теоретичну модель сучасного ізраїльського психолога Мулі Лахад «Basic Ph», що є скороченням від basic philosophy, тобто «базова філософія». Ця модель набула широкого резонансу завдяки універсальності та всебічності поглядів на ресурси у житті людини, особливо під час нестабільності та потрясінь. 

Наприкінці минулого століття Мулі Лахад разом із колегами проводив численні опитування очевидців надзвичайних ситуацій та травматичних подій. Як стверджував дослідник близько 20 % опитуваних відчували симптоми ПТСР (посттравматичного стресового розладу), натомість решта 80 % опитуваних змогли впоратися із травматичними наслідками самостійно. У дослідників виникло очевидне питання «Як людям це вдалося, на що вони опиралися і що їм допомагало?»

Згодом результати опитувань було узагальнено до даної моделі, яка враховувала потенціал кожної людини до подолання кризових ситуацій. Цікавим є те, що у людини найчастіше є власне поєднання ресурсів для подолання кризових подій. Те поєднання, яке більшу частину життя допомагає першій людині може бути неактуальним для другої і навпаки. 

Знайдіть психолога в Україні або онлайн, ознайомтеся з цінами на послуги психологів, читайте та отримуйте безкоштовні поради психологів.

Модель Basic Ph пропонує пошук необхідної для функціонування енергії у шістьох чітко окреслених напрямках. Саме визначення «Basic Ph» - це акронім, за яким заховане кожне із бажаних ресурсних джерел. 

  • B – Belief and values – віра та цінності;
  • А – Affects – емоції та почуття;
  • S – Socialization – соціальне оточення, комунікація, підтримка, приналежність, референтні групи;
  • I – Imagination – уява, творчість та мрії;
  • C – Cognition, thought – розум, думки, стратегії планування;
  • Ph – Physical – фізична активність та опора на тілесність.

Проблема полягає в тому, що ми обираємо тільки окремі канали для накопичення ресурсу (робимо їх улюбленцями), при цьому наполегливо ігноруємо інші. 

Більше того в кризові періоди життя ми свідомо або неусвідомлено відкидаємо певні ресурсні канали, як неважливі, або неактуальні для даного періоду. Мовою українського сьогодення це прозвучить як «не на часі». 

При цьому стресу у нашому житті стає все більше, а каналів для його подолання менше. Це логічно призводить до стану виснаження та апатії. 

Давайте детально розглянемо кожен із цих каналів…

1) Віра та цінності – це ресурс, який зберігається навіть за відсутності об’єктивного знання. 

читайте також:

Отпустить не значит бросить Не раз в жизни приходится отпускать - детей, родителей, друзей или любимых. Это сложный, порой болезненный процесс для каждого из нас. Ведь этому не учат в школах, институтах, но самое главное, этому не учат в детстве.  Отпуская, мучаем

Собрать осколки себя...

запитати психолога онлайн

Люди часто плутають віру зі знанням. Втім варто розуміти, що перше не потребує фактажного підтвердження і може бути навіть за умов тотальної невизначеності як сьогодення так і майбутнього. 

Для знання завжди потрібні критерії, які підтверджують його місце у реальності. Хтось опирається на віру в Бога, хтось на вищий сенс, того що відбувається, хтось на уявлення про власну місію чи бодай на те, що все буде добре, незважаючи ні на що. 

Контакт із цим джерелом ресурсу – це також про вміння бачити свою цінність в моменти, коли опиняєшся у пастці жахливої реальності.

2) Емоції та почуття – це отримання життєвої енергії через власну афективну сферу. Віктор Франкл (якби знав про існування цієї моделі) описав би контакт із каналом емоцій як місток особистості до цінностей переживання. 

Це коли ми можемо насолоджуватися світанком чи заходом сонця, коли ми розділяємо посмішку на обличчі близької нам людини, коли занурюємось під ковдру, переглядаючи фільм жахів, або ж розпливаємося у посмішці від дуже смішної комедії.

3) Соціальне оточення та комунікація – це перебування всередині групи людей, які не дозволяють розкисати, навіть коли дуже хочеться. 

Це емоційне зараження радістю інших, чим цей канал близький до попереднього. Це також опора на тих, кому хочеться довіритись, на людей, які вірять у нас моментами значно сильніше, аніж ми самі.

4) Уява, творчість та мрії – це канал, з яким знайомимось досліджуючи світ. Пізнання світу призводить до пошуків форм взаємодії з ним, в тому числі через інструменти діяльності, рекомбінації всіх раніше відомих речей в одну унікальну та неповторну річ (що і є творчістю). І ця річ створена власними руками, або уявою. 

Цей канал присутній з нами дуже довго і навіть за органічних уражень мозку чи важких психічних розладів здатність до творчості, уяви та мрій може зберігатися.

5) Розум, думки, стратегії планування – це джерело ціленаправлених змін життя у напрямку, до якого бажаємо рухатись. 

Це накопичення знань про невідомі події та явища, задля їх застосування у майбутньому. Це вирішення проблем шляхом логічних умовиводів через індукцію, дедукцію та узагальнення. Також пошук деструктивних установок та їх заміна продуктивними.

6) Фізична активність та опора на тілесність – це увага до тіла – найважливішого інструменту, який нам даний для контакту з реальністю. 

Моніторинг здоров’я та намагання його покращити, звертання уваги на невдоволення тіла та фізичні навантаження, спрямовані на вдосконалення.

Які ресурсні канали найчастіше використовуєте ви, а які ні? 

Хочете дізнатися? Пройдіть тест «Basic Ph» самостійно!

Якщо інформація була корисною та цікавою-ставте лайки, коментуйте та поширюйте її в соцмережах. І найголовніше – будьте щасливими!

У Психолога » Кризи » Базова філософія ресурсного стану
психолог

Оцінка публікації
  подобається публікація?  

Безкоштовна розсилка цікавинок!

 
психологія krizisy Нова нормальність. Вимушена еміграція.

Давайте поговоримо про вимушену еміграцію.Які сенси закладено у це явище?Вимушена еміграція — це ненормативна криза, в якій старі опори та смисли вже не діють, а нові ще не встигли сформуватися. Особливо якщо це супроводжується нестачею ресурсу...

психологія krizisy Що таке криза та з чим її їдять

Криза - це процес. Процес, коли все знайоме і звичне летить під три чорти. Процес, коли ні то, що немає впевненості в завтрашньому дні, а навіть безпека сьогоднішнього під питанням. Процес, коли тріщать по швах колишні життєві цінності....

Усі публікації розділу Кризи ᐉ

 
Обговорення "Базова філософія ресурсного стану"

поки немає коментарів...


Щоб прокоментувати, авторизируйтеся або зареєструйтеся!
qr