У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


Заздрість - двигун прогресу?

У Психолога » Почуття й емоції » Заздрість - двигун прогресу?

ЗаздрістьЧи доводилося вам чути репліки на зразок: " та вона нічого не робить/ цілий день папери з місця на місце перекладає/два рази віником махне і все, за що їй гроші платять" або " вона така самозакохана /лінива/ егоїстка/ зовсім не красуня, а він її "на руках носить", напевно пороблено", чи " вони тільки і вміють, що по курортах їздити, замість того щоб переробити всю на світі роботу/ нагодувати всіх голодних дітей Африки/ побудувати житловий квартал + посадити ліс"? Я, звичайно, трохи гіперболізую для наочності, хоч і не виключаю, що ви могли таке і "в чистому вигляді" чути. Слухаючи подібне, ми повинні пам'ятати, що в основі лежить емоція заздрості, і це її деструктивний варіант вираження.

Заздрість буває "білою" і " чорною", як її називають в народі, або, по-психологічному, має два варіанти відреагування: конструктивний ( спрямований на користь) і деструктивний ( спрямований на шкоду собі та іншим).

Наприклад:

Конструктивний спосіб: сусід скосив газон ( в нього тепер гарно, а в мене не дуже), я теж так хочу, сьогодні або завтра візьму і скошу свій.

Деструктивні способи:

Знайдіть психолога в Україні або онлайн, ознайомтеся з цінами на послуги психологів, читайте та отримуйте безкоштовні поради психологів.

Сусід скосив газон, в нього тепер гарніше ніж в мене, отже я:

  1. це нестерпно, я нікчема, піду плакати і жаліти себе;
  2. піду розіллю якусь хімію йому на газон, бо " він не заслуговує на краще ніж в мене" ( моє его цього не переживе, але я не хочу йти косити свій газон і в мене в голові є 100 причин чому я не можу цього зробити);
  3. піду обговорю з іншими того сусіда, розкажу який він поганий ( треба ж його якось принизити, а то він виріс в моїх очах, ще не дай Бог, інші його кращим за мене вважатимуть);
  4. піду всім жалітися на шум його газонокосарки, який мені не дає медитувати;
  5. подумаю: " а щоб йому та газонокосарка зламалась, він мені медитувати заважає" або " правильно, він не такий втомлений як я, може витрачати силу на такі дурниці як косити траву" або " зате в нього в сім'ї проблеми".

Від чого залежить, який спосіб відреагувати, нормальну, загалом, властиву всім, емоцію заздрості обирає людина? Від особистісних особливостей цієї людини: рівня самооцінки, віри в свої можливості, психологічних травм, які формують невротичний голод – ненаситне бажання отримувати більше уваги, похвали, вражень, в деяких випадках більше речей чи, буквально, їжі ( булімія). Також від того, які цінності культивують в соціокультурному середовищі, де проживає людина. У спільнотах, де пропагують рівність і колективізм, заздрість виражена меншою мірою ( витісняється в підсвідоме як заборонена, небажана емоція, що призводить до певних проблем в майбутньому, або просто краще маскується).

Якщо вам часто доводиться чути в свою адресу чи « за спиною» репліки, що виражають деструктивно чиюсь заздрість:

  1. Радійте, значить вам є в чому заздрити, - ви чогось досягли або дуже гарно виглядате;
  2. Не вступайте в конфлікт, ігноруйте. Так як агресія з вашого боку принесе бажану емоційну розрядку людині, яка вам заздрить.
  3. Будьте собою. Ті, хто вас знає і цінує не повірять у чиїсь розповіді.
  4. Частіше робіть компліменти та хваліть людей з вашого оточення ( особливо, якщо це ті люди, які говорять за вашою спиною). Часом людям важко звернути увагу на те, хороше, що є в них, тому вони заздрять вам.

Якщо ви зловили себе на думці, що описані приклади деструктивного вираження заздрості про вас, пам'ятайте:

  1. Всього, що стосується матеріальних благ ( гроші, будинок, машини тощо) можна досягти, на це потрібен час і зусилля і ви можете мати більше і краще ніж ті, на кого ви рівняєтесь;
  2. Все, що стосується особистості людини – унікальне. Ви ніколи не станете тією людиною, якій заздрите, і вам це не потрібно. Розвивайте свої здібності. Ви вже неповторні, унікальні, особливі, в єдиному екземплярі на планеті Земля.

Також, щоб навчитися скеровувати заздрість в конструктивне русло потрібно: 1) вірити у свої сили; 2) порівняти себе тільки з собою в минулому; 3) постійно працювати, розвиватися, ставити цілі і досягати їх; 4) допомагати іншим.

Не залежно від того, який спосіб вираження заздрості в вас переважає корисними будуть наступні вправи:

читайте також:

«Интеллектуальные чувства. Соединяя полярности» или «Как начать любить свою работу?» Когда я начинала делать свои первые шаги в практической психологии, мне начали попадаться психологи и психотерапевты, которые громко и настойчиво утверждали про вред «думания».

Дорога к свободе. Освобождение от негативных эмоций и душевной боли Наша жизнь проживается нами счастливо, мы чувствуем себя живыми, когда мы способны испытывать, переживать и проживать всю палитру эмоций и чувств, включая как позитивные, так и негативные. Чувства и эмоции – это то топливо, которое дает

запитати психолога онлайн

Вправа « Я вмію»

Інструкція: продовжить речення

- Я вмію....

- Я хочу навчитися .....

- В даний момент я вчуся.....

- А за це я готовий заплатити комусь іншому....

Вправа «Я ставлю ціль»

Інструкція: напишіть список цілей і до кожної з них

Бажаний результат

Ресурс ( щось, що в мене вже є і допоможе осягнути цілі)

Зусилля, які я докладаю для досягнення цілі.

У Психолога » Почуття й емоції » Заздрість - двигун прогресу?
психолог

Оцінка публікації
  подобається публікація?  

Безкоштовна розсилка цікавинок!

 
психологія chuvstva-emotsii В чём польза зависти для меня? Как зависть может привести к успеху?

Зависть – это индикатор той ценности, которой не хватает моему Я. Чувство зависти возникает там, где я чувствую дефицит. Ведь я не завидую тому, что мне безразлично. У друга лучше жена, денег больше, образование лучше и вообще ему в жизни повез...

психологія chuvstva-emotsii Лень. Что делать?

Меня часто спрашивают: «Что делать с ленью?» Ответ очень простой) Да ничего! Бороться с ленью не надо! Нет смысла – психика всегда победит. Как же действовать, когда понимаем – лень

Усі публікації розділу Почуття й емоції ᐉ

 
Обговорення "Заздрість - двигун прогресу?"

поки немає коментарів...


Щоб прокоментувати, авторизируйтеся або зареєструйтеся!
qr