У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


Про настрій і що на нього впливає

У Психолога » Війна » Про настрій і що на нього впливає

Враховуючи військовий стан в Україні, важко мати гарний настрій. Але він нам потрібен. Потрібен для нашого здоров'я і для того, щоб перемогти, щоб відбудувати країну і жити далі, насолоджуючись життям.

Що ж впливає на настрій? Цікаво, що це не тільки події, що відбуваються. Я не буду тут казати про достатній сон та правильне харчування. А хотіла б акцентувати увагу на інших аспектах. 

паганий настрій

1. ІНФОРМАЦІЙНА ГІГІЄНА
Якщо робота не пов'язана з новинами, то новини краще читати/дивитися 1 раз на день. І робити це вдень. Не вранці, коли Ви ще не до кінця прокинулися і мозок не такий критичний до інформації. І не ввечері, коли Ви лягаєте спати, оскільки деякі новини можуть завадити продуктивному сну.

Читаючи/дивлячись новини, слід  пам'ятати про маніпуляції. Через активацію емоцій легко маніпулювати. Так, наприклад, викладені в youtube відео знущань над нашими військовополоненими, теракт в Оленівці мали на меті залякати, посіяти зневіру, емоційно розхитати. Навіть сильна лють тут може зашкодити: так, вона надає сил для боротьби з ворогом, але лють дуже енергозатратна і часто після неї через деякий час відчувають сильне виснаження, це по-перше. А по-друге, в такому стані легко робити помилки і ними може скористатися ворог. Тому не треба застрягати в емоціях. Варто проявити їх (бажано соціально прийнятним способом) та йти по життю далі. "Не тонути" в емоціях. Холодний розрахунок і дії. 

Зверніться до психолога безкоштовно з приводу війни або поставте питання на форумі.

2. ОТОЧЕННЯ
Дуже важко залишатися у гарному настрої, коли навколо Вас 24/7 всі голосять "усьо пропало". Ті, з ким ми взаємодіємо, дуже впливають на нас. Відбувається "зараження" і настроєм також. Тому уважно обирайте з ким ви спілкуєтеся, кого читаєте або слухаєте. Критерієм вибору тут може бути те, як ви почуваєте себе після спілкування з цією людиною. Якщо гірше, ніж до спілкування, то обмежте дане спілкування або взагалі не спілкуйтеся. Зауважу: це не залежить від того, що каже ця людина, це більше про те, ЯК вона це каже. Будь-яку новину можна по-різному розповісти, можна так, що у Вас опустяться руки, Ви будете рвати волосся у себе на голові, сипати прокльони навколо, а можна по-іншому, і Ви зконцентруєтеся на виході, у Вас з'являться необхідні сили, щоб діяти.
У мене є знайомий, що любить лякати. 

3. ВІДСУТНІСТЬ СЕНСОРНОГО ПЕРЕНАВАНТАЖЕННЯ
Коли ми отримуємо більше сенсорних подразників на аналізатори (зір, слух, нюх, дотик, смак), ніж мозок може відсортувати та переробити, то виникає явище сенсорного перенавантаження. Це особливо доречно для жителів міст. Пригадайте, як їдете на роботу в міському транспорті і приїзджаєте вже дуже-дуже втомленим, в поганому настрої. Це саме через сенсорне перенавантаження - надто багато подразників для нашої нервової системи: слухових (шум машин, розмови людей навколо), зорових (миготить реклама, швидко змінюється картинка за вікном), нюхових (різні запахи парфюмів і не тільки), тактильних (дотики і тиск пасажирів в транспорті).

Тому дуже важливо влаштовувати собі "тишу" у всіх сенсах, хоча б інколи, щоб Ваша нервова система відпочила. На сьогодні навіть є такі капсули, в яких можна добре перезавантажитись саме за рахунок створеної "тиші".

4. ГЛИБИННІ ПЕРЕКОНАННЯ ПРО СЕБЕ, ІНШИХ ТА СВІТ
Наші переконання не тільки впливають на наш настрій, а взагалі відіграють дуже важливу роль у житті. Поясню на моделі планетарія. Бачили завдяки чому утворюється в планетарії проекція неба на стелі? Це кулька з різноманітними отворами на поверхні. В середині кульки світло. Воно проходить крізь ці отвори і ми бачимо на стелі небо. Так от: наші переконання - це і є ті отвори на кульці. Світ різноманітний, але завдяки переконанням наша увага вихоплює тільки ті події, що підтверджують ці переконання.

Якщо у Вас є переконання про себе "я нічого не зможу зробити", то Ви будете бачити в своєму житті тільки те, де ви реально нічого не можете зробити і взагалі будете упускати із виду те, де можете зробити.

Якщо Ви вважаєте, що "світ жахливий", то саме такі новини про жахливість цього світу будуть вам потрапляти на очі. І вони будуть тільки підтримувати ваше переконання. Ось таке замкнене коло виходить. Від таких переконань будуть опускаютися руки і псуватися настрій.

читайте також:

Як стрес від війни впливає на поведінку людей? Що таке стрес? Це реакція організму на зовнішній подразник нервово-психічною напругою. У відповідь на зовнішній подразник розгортається відповідна реакція організму. Стрес починається зі стадії тривоги. Фізіологічними проявами тревоги можуть бути

Принцип кисневої маски Щоб не потрапити в ситуацію перевантаження важкими новинами і емоціями, варто дотримуватися буквально 4-x простих правил. Нам доведеться опанувати навичку бути в курсі подій – і при цьому не збожеволіти від відео і світлин, на яких реальне пекло: зруйновані міста, заплакані діти, розстріляні невинні люди…

запитати психолога онлайн

Але є і інші переконання, наприклад, "Я можу досягти того, чого я дійсно хочу", "У мене є час на те, що для мене важливо", "Світ чудовий", "Я оточена прекрасними людьми". А  від цих переконань з'являються сили перевернути світ.

5. ВЛАСНІ СТРАТЕГІЇ ОБРОБКИ ІНФОРМАЦІЇ
Ви отримуєте інформацію за допомогою органів чуття,  її обробляєте і як наслідок у вас з'являються думки. Але у деяких людей цей процес обробки з певними "вірусами", отриманими від батьків чи інших людей. І тому результат такої обробки м'яко кажучи дивний.

Аарон Бек - засновник когнітивної психотерапії та дослідник депресії - виявив 8 "патернів обмеженого мислення", які заважають повноцінній оборобці інформації. Опишу деякі з них.

Наприклад, "персоналізація", коли людина все сприймає на свій рахунок. Шеф, проходячи повз робітника, кинув невдоволений погляд, і робітник одразу робить висновок, що причина  невдоволення шефа саме в ньому.

Або "читання думок", це коли ми додумуємо або дофантазовуємо за іншу людину, що може взагалі не мати нічого спільного з реальністю. Пам'ятаєте , як в анекдоті про праску? Зламалася у хлопця праска. Йде він до сусідки, а сам і думає: "Візьму в неї праску, потім вітатися почнемо, потім гулятимемо разом, одружимося, діти з'являться, кричати цілодобово будуть, життя ніякого не стане ". Відчиняє сусідка двері, а він і каже: "Та йди ти зі своєю праскою!".

Бачите, це не тільки викривляє процес мислення, і ми приходимо до дивних висновків, а й може погіршити стосунки з іншими, вплинути на наші уявлення, не кажучи вже про наш настрій.

Якщо слідкувати за цими п'ятьма пунктами, то настрій буде під контролем. Навіть якщо інколи буде падати, оскільки у світі трапляються різні події, то падатиме не надовго. Ви будете триматися на плаву. Якщо у вас з цим проблеми (настрій завжди поганий чи швидко погіршується, або ви залипає в певних станах), то Ви потребуєте співпраці з психологом. 

І наостанок: займайте активну позицію у своєму житті. Задавайте собі питання: "А що я можу зробити, щоб поліпшити свій стан /свій настрій / свою ефективність / наблизити Перемогу?"

гарний настрій

Бажаю всім гарного настрою!
ПЕРЕМОГА буде за нами! 

(С) Ірина Абрамчук

У Психолога » Війна » Про настрій і що на нього впливає
психолог

Оцінка публікації
  подобається публікація?  

Безкоштовна розсилка цікавинок!

 
психологія voyna Нова нормальність. Вимушена еміграція.

Давайте поговоримо про вимушену еміграцію.Які сенси закладено у це явище?Вимушена еміграція — це ненормативна криза, в якій старі опори та смисли вже не діють, а нові ще не встигли сформуватися. Особливо якщо це супроводжується нестачею ресурсу...

психологія voyna Що робити, коли ваш світ руйнується

Скорочений переклад статті Стівена Гейза, психолога та засновника ACT — Терапії прийняття та відповідальності Війна потребує величезних психологічних витрат — незалежно від того, перебуваєте ви в зоні бойових дій, чи спостерігаєте

Усі публікації розділу Війна ᐉ

 
Обговорення "Про настрій і що на нього впливає"

поки немає коментарів...


Щоб прокоментувати, авторизируйтеся або зареєструйтеся!
qr