У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


читать по-русски

Арт-терапія в роботі з тими, хто переживає втрату

У Психолога » Горе, втрата » Арт-терапія в роботі з тими, хто переживає втрату

Горювання – процес, який чекає на багатьох з нас. Скорбота - переживання, яке може повторюватися час від часу протягом усього людського життя. Коли ми говоримо про переживання втрати, ми можемо собі уявити найважчу душевну роботу, яка професійною мовою називається «робота горя». Горючий дійсно працює, якщо дозволять мені колеги, працює його душа, тому що йому належить зустрітися, прожити, відчути найглибші, найяскравіші, найважчі переживання: любов, образу, злість, розчарування, страх, надію, самотність, віру, ненависть… Цей шлях екзистенційний. Він пов'язаний з духовним, особистісним зростанням, яке можливе тільки після того, як людина увійде в кризу, проживе її, вийде з неї зміненою.

плакати

Роботу горя виконують не лише ті, хто втратив близьких та рідних внаслідок військових дій, але й з ті, хто змушений був відмовитися від своїх планів, втратив роботу чи бізнес, у кого зруйновано будинок внаслідок влучення ракети, пожежі, повені та/або ті, хто втратив свою соціальну позицію, наприклад через хворобу чи необхідність бігти, рятуючи своє життя та життя близьких. Будь-які втрати, навіть якщо це втрата ілюзій справедливості світу, можуть бути дуже болючими та завдавати справжніх страждань. Вони створюють умови кризи, в яких по-справжньому «плавиться душа». Арт-терапевту важливо поважати будь-яку втрату, не знецінюючи і не порівнюючи глибину переживань різних клієнтів, що горюють. Звісно, пережитий травматичний досвід виявлятиметься у процесі консультування, тому перед тим, як розпочати роботу з клієнтом, необхідно зібрати анамнез. Робота терапевта з клієнтом, який пережив бомбардування, окупацію, полон матиме суттєві відмінності від того, як вестиметься робота з людиною, яка проживає втрату близького внаслідок тривалої хвороби або нещасного випадку, у якої зруйнована професійна ідентичність через різні соціальні чи особистісні зміни. Сама втрата може супроводжуватися і доповнюватися різними станами, що серйозно впливають на процес зцілення.

Арт-терапія – один з напрямів, який здатний наскільки можна м'яко, прожити найскладніший етап життя, пов'язаний з горюванням, перевести людину тонким льодом на інший берег – берег зцілення і трансформації. Арт-терапія допомагає поступово рухатися до зміни свого життя. Те особливе життя, яке зароджується та проживається в арт-терапевтичному просторі, обертається навколо:

  • побудови зв'язку зі своїм внутрішнім світом через мистецтво,
  • створення особливих міжособистісних відносин із арт-терапевтом,
  • використання шансу відкрити нові можливості,
  • налагодження зв'язку з особистою силою та почуттям власної гідності,
  • дослідженням духовної сфери та використання цієї можливості для того, щоб через філософські роздуми переоцінити своє життя.

Втрата може бути відзмічена фізичними, духовними, емоційними, поведінковими та соціальними змінами. Симптоми горя пов'язані з почуттям депресії, тривоги та результатами посттравматичного стресу. Загальні переживання, пов'язані з процесом скорботи, включають:

  • Туга за померлою людиною або глибокий смуток від інших втрат (вдома, соціального статусу, роботи, планів);
  • Нав'язливі думки, спогади та образи померлого;
  • Емоційні моменти пов'язані з проживанням смутку, самотності та страху;
  • Соціальна ізоляція;
  • Уникнення або притуплення емоцій, алекситимія;
  • Почуття безглуздості та безнадійності та багато іншого.

Знайдіть психолога в Україні або онлайн, ознайомтеся з цінами на послуги психологів, читайте та отримуйте безкоштовні поради психологів.

Горе – це травматична подія. І як травма змінює спосіб життя людини, викликає складні, суперечливі емоційні переживання. Травматична подія часто не залежить від людини (пожежа, смерть, хвороба не приходять тоді, коли людина готова, навіть якщо смерть очікувана, як у ситуації з тяжкою тривалою хворобою). Людина не впорається з горем, якщо вона не має на це сил. Ресурсами може бути як зовнішні (друзі, близькі, робота), і внутрішні (віра, любов, сенс, деякі якості характеру) чинники. І одним із завдань психолога є допомога горюючому в пошуку ресурсів.

Раніше психолог рідко міг зустрітися з клієнтом, який перебуває у шоковому стані через втрату. Тепер, на жаль, цих випадків забагато. Якщо людина у шоковому стані, вона потребує особливої підтримки. Для допомоги горючому, який знаходиться у шоковому стані, існує визначений алгоритм дій, що будується на виконанні таких завдань: виведення людини з шокового стану, визнання нею факту того, що трапилось, необхідність запустити роботу горя. Щоб вивести людину з шоку, треба відновити її контакт із реальністю (звертатися на ім'я, ставити прості питання, встановити тактильний контакт із горючим, у разі необхідності), турбота (вода, їжа, тепла ковдра тощо). Основне завдання психолога - стати опорою, за рахунок якої людина, яка проживає горе, зможе почати проживати втрату. Психологу часом необхідно відновити події, що відбулися в пам'яті, щоб разом з пам'яттю могли повернутися почуття, адже буває так, що людина, яка пережила втрату, немов «заморожується». Вона або заперечує емоції («справляється», «нічого не відчуває», занурюється в роботу, намагається якнайбільше завантажити себе суспільно-корисною діяльністю, щоб не зустрічатися з важкими переживаннями), або занурюється у вир розпачу.

Арт-терапія дає можливість людині, яка відчуває скорботу, можливість усвідомити, висловити та опрацювати свої сенсорні та емоційні переживання через метафори та символи. У розмові з людиною, яка проживає втрату, можна почути такі описи її стану: «ніби вийняли серце», «порожнеча», «туман», «завис над прірвою», «заціпеніння», «темрява та холод», «безглуздість», «розпач», «нічого не хочеться», «сірість», «безвихідь», «кінець»… Цей опис показує глибину страждань, в які занурена людина. Іноді за метафоричною характеристикою ми можемо приблизно визначити, на якому етапі шляху, пов'язаному з подоланням горя, зараз знаходиться людина. Дані стану реєструються в сенсорно-емоційній правій півкулі нашого мозку, в якому обробляється і виражається через творчі засоби набагато легше, ніж через бесіду. Підходи арт-терапії можуть допомогти у безпечному вивченні витіснених почуттів та станів, пов'язаних із особистими втратами. Саме тому з клієнтом краще і легше працювати, використовуючи арт-матеріали, оскільки в процесі творчого акту людина отримує доступ не лише зі станами та переживаннями, а й до ресурсів, які поступово відкриваються.

Арт-терапевти знають, що важливим є і сам творчий процес, і продукт, який виходить. Завдяки процесу створення якогось творчого продукту, людина безпечно контейнує свої нестерпні стани, що важко виражаються, і приміряє на себе роль творця. До того, як клієнт взяв до рук пензель, або глину, або музичний інструмент, не було нічого, а після того, як він зробив перший рух, з'явилося щось, що вказує на силу людини, можливість впливати на навколишній світ. Часто клієнт після роботи з творчими матеріалами говорить про те, що йому полегшало, хоча він не розуміє, чому так сталося, адже він не вимовив жодного слова.

Після створення витвору мистецтва, терапевт і клієнт можуть обговорити саме творіння, стан, з яким у процесі взаємодії з матеріалами, зустрівся клієнт і смислове навантаження виражених у продукті метафор.

Втративши щось чи когось важливого для себе, людина стикається з кризою ідентичності і втрачає сенс у продовженні власного життя; вона стикається з безнадійністю, безглуздістю і вперше розуміє, що смерть – це справді неминуче. Однак горе і важка втрата — це активний процес відновлення сенсу та створення нової ідентичності, що є важливим для зцілення. Запитуючи себе: «Чому це сталося саме зі мною»? «Чим я це заслужив/заслужила?», «Якщо я помру теж, то чи варто намагатися робити щось, що дійсно вимагає величезної кількості сил?», «Чому взагалі таке трапляється?», «Хіба те, що відбувається, справедливо?» ми, можливо, вперше в житті, починаємо найважливіший шлях у своєму житті - шлях до себе. Пошук відповідей на екзистенційні питання вплетений у роботу горя. Людині вже неможливо сховатися за життєвими клопотами. Втрата значущої людини, улюбленої роботи, соціального статусу, мрії чи дома, тепер розставляє пріоритети і вимагає уваги до чогось важко усвідомленого і абсолютно невловимого, але надзвичайно важливого: розуміння себе, своїх почуттів, свого місця у світі та сенсу власного життя, в якому є плани на майбутнє та розуміння того, як краще виконати взяту на себе місію. Місія, сенс не обов'язково мають бути глобальними, досить того, що вони здатні допомогти людині обрати життя: розпочати будувати плани на майбутнє, створювати нові соціальні зв'язки, реалізовуватись. Нове життя проявлятиметься в контакті з реальністю, причому завдання людини полягатиме в тому, щоб у нову картину світу інтегрувати те, що можна взяти зі свого минулого як ресурс: спогади, навички, цінності, досвід.

читайте також:

Как говорить с детьми о смерти Как говорить с ребенком о смерти, в каком возрасте малыш способен постичь свою смертность, и как сделать так, чтоб это осознание не стало для него шокирующим?

Моя новая сказка Посвящается памяти моего отца. Маленький, только что родившийся ежик, открыл свои глазки и первое, что он увидел, глаза, смотревшие с любовью и тревогой.

запитати психолога онлайн

Як у пошуках сенсу допомагає арт-терапія? Досліджуючи себе, свої стани у процесі створення творчого продукту, вивчаючи сам продукт, клієнт занурюється у свій внутрішній світ, подорожує ним, спираючись на метафори, як на дорожні знаки, мандрівник. У такий спосіб створюється свій, власний зміст. Клієнт отримує можливість не просто рефлексувати, а сприймати життя глибше, тому що за метафорами, окрім зовнішнього значення, можна побачити щось більш важливе, значне, глибоке.

Творчість не тільки допомагає пам'ятати, воно наділяє новою цінністю втрачене. Фактично, витвори мистецтва, створені на арт-терапевтичних сесіях клієнтами, які проживають горе, втрату, стають своєрідним «щоденником пам'яті» – ми вшановуємо людину, віддаємо шану та прощаємось. Люди, створюючи щось на згадку про когось, чи щось (наприклад, зображуючи образи прекрасних миттєвостей, чи почуття, які викликала людина) отримують через мистецтво можливість закарбувати пам'ять про загублене. Це допомагає визнати втрату (це одне із завдань роботи горя), підкреслити важливість почуттів та самої події (і не потрапити у пастку знецінення, яке уповільнює роботу горя, не дозволяючи рухатися далі). У продуктах творчості, що створюються на арт-терапевтичних зустрічах, відбивається процес трансформації людини, ми можемо простежити динаміку особистісних змін. (Для того, щоб у клієнта була можливість простежити пройдений шлях, арт-терапевту варто дбайливо зберігати його роботи).

У вирішенні яких питань допомагає арт-терапія:

  • Проживання горя, тяжкої втрати, втрат, криз;
  • Допомога у розумінні сенсу смерті чи втрати;
  • Прийняття реальності та сталості втрати;
  • Створення почуття безпеки та захищеності;
  • Встановлення своєї ідентичності у зв'язку із втратою;
  • Розробка стратегій виживання;
  • Інвестування у нові відносини та досвід та інших питаннях.

Втрата - це процес, шлях, у якого немає чітко встановлених меж і рамок. Людина, яка опинилася на цьому шляху, проходить крізь біль і страх, і нове народження. Арт-терапевт може стати попутником на цій дорозі, перекладачем, що допомагає мандрівникові розуміти мову символів, образів та метафор.

Як зрозуміти, що робота з клієнтом, що горює, закінчується? Коли клієнт починає говорити про життя (дозволяє собі жити далі), будувати плани на майбутнє, може знайти своє місце у нових реаліях. Це схоже на процес загоєння відкритої рани, що кровоточить, на місці якої з'являється шрам.

Джерела:

1.    Вознесенська О.Л., Сидоркіна М.Ю. Арт-терапія у подоланні психічної травми: Практичний посібник.

2.    Ворден В. Консультирование и терапия горя. Пособие для специалистов в области психического здоровья.

3.    Василюк Ф. Пережить горе.

4.    Кюблер-Росс Э. О смерти и умирании.

5.    Малкина-Пых И. Г. Психологическая помощь в кризисных ситуациях

6.    Психология кризисных и экстремальных ситуаций: учебник / под ред. Н. С. Хрусталёвой.

7.    Шефов С.А. Психология горя.

8.    Gillies, J., & Neimeyer, R. (2006). Loss, Grief, and the Search for Significance: Toward a Model of Meaning Reconstruction in Bereavement. Journal Of Constructivist Psychology, 19(1), 31-65.

9.    Lister, S., Pushkar, D., & Connolly, K. (2008). Current bereavement theory: Implication for art therapy practice. The Arts In Psychotherapy, 35(1). 245-250. doi:10.1016/j.aip.2008.06.006

10.DiSunno, R., Linton, K., & Bowes, E. (2011). World trade center tragedy: Concomitant healing in traumatic grief through art therapy with children. Traumatology, 17(3), 47-52. doi:10.1177/1534765611421964

11.Becky JacobsonArt Therapy: Loss, Grief, & Transformation https://www.vaarttherapy.org/post/2016/04/12/art-therapy-loss-grief-transformation

12.Katherine Valkanas Art therapy, grief bereavement and loss https://www.kvarttherapy.com/art-therapy-grief-bereavement-and-loss

У Психолога » Горе, втрата » Арт-терапія в роботі з тими, хто переживає втрату
психолог

Оцінка публікації
  подобається публікація?  

Безкоштовна розсилка цікавинок!

 
психологія gore-smert-blizkogo Депрессия излечима!

Депрессия может возникнуть как ответная реакция на предшествующую психологическую травму или отрицательное событие, однако, часто она развивается ...

психологія gore-smert-blizkogo Про втрату (частина 2)

Процес горювання настільки сильний енергетично, затягнутий у часі, що людина в цей період починає робити буквально різні речі: сумувати - злитися. Та, шукати винного у смерті близької людини

Усі публікації розділу Горе, втрата ᐉ

 
Обговорення "Арт-терапія в роботі з тими, хто переживає втрату"

поки немає коментарів...


Щоб прокоментувати, авторизируйтеся або зареєструйтеся!
qr