Валентина Михайловна Жемчужникова
Питання від: Світлана Вік: 24

Аналіз свого життя

Перед початком осені у мене вмикається часто ностальгія, сум. Якщо раніше я відчувала як просто упадок настрою, то зараз я чомусь сумую за життям 2-3 роки тому. У мене збереглись асоціації що восени життя наче змінюється: вступаю у навчальний заклад, переходжу на курс старше, новий етап в житті наче розпочинається інший, а зараз цього немає. І я наче розумію що за ці пару років моє життя все ж не стояло на місці і події змінювались, але кожного разу наче ловлю себе на думці що щось не те. Мені скоро 25 років і я трохи не так уявляла собі своє життя у 25, коли була підлітком. Я наче аналізую свої дні і розумію що я багато чого зробила, тобто я не лінива і не стою на місці, але якісь більш вагому речі так і не змінюються. Значить я все ж щось роблю не так
Що означають ці оцінки?

Оцінки питань

Відповіді психологів

Ви прагнете глобальних змін, і це відбувається не лише у Вас. Але Вам потрібно зрозуміти одну важливу річ.
Серйозні зміни — саме ті, що є дуже важливими й потребують років для їх досягнення, — завжди починаються з прийняття ситуації.
Коли шалено прагнеш змін? Коли не приймаєш теперішнього стану речей і протестуєш проти реальності. Та це ні до чого доброго не веде.
Коли наявний стан речей здається нестерпним, це породжує протест і цілковите заперечення.
У цьому й полягає помилка: замість того, щоб розпізнати свої можливості, зрозуміти, що вже добре вдається, та усвідомити наявні ресурси й потенціал, люди, прагнучи змін, намагаються перекреслити самих себе й власний досвід.
Прийняття ситуації означає навчитися цінувати якості, які Ви вже маєте, і бачити можливості, які вони відкривають. Дуже часто заклик заспокоїтися й прийняти ситуацію сприймається як заклик відмовитися від власних бажань і спроб вирішити проблему, що цілком природно викликає обурення.
Емоційне прийняття ситуації допомагає тверезо оцінити, що Ви маєте, а чого ні, які можливості існують, а яких немає, і діяти відповідно.
Відчайдушне бажання змін дуже схоже на спробу проломити стіну головою. Але замість того, щоб продовжувати довбати, не шкодуючи лоба свого, треба змиритися, що проломити стіну головою не вийде, включити цікавість і пошукати двері.
Вітаю! Що саме ви називаєте "більш вагомими речами". Що це для вас? І чи це справді ваші сьогоднішні цінності та бажання, чи це давні очікування щодо того, яким має бути життя в цьому віці?
Можливо, зараз варто не шукати, де ви помилилися, а дослідити, звідки ввзялися ці очікування і чи справді вони досі ваші.
цитата:
Перед початком осені у мене вмикається часто ностальгія, сум. Якщо раніше я відчувала як просто упадок настрою, то зараз я чомусь сумую за життям 2-3 роки тому. У мене збереглись асоціації що восени життя наче змінюється: вступаю у навчальний заклад, переходжу на курс старше, новий етап в житті наче розпочинається інший, а зараз цього немає.

Доброго дня. Можливо, Ви відчуваєте себе розгублено, коли немає чітких доказів, що Ви рухаєтесь вперед. Раніше орієнтиром був перехід на вищий курс в навчальному закладі, а зараз немає фіксованого підтвердження, що за рік Ви в чомусь виросли.

цитата:
Мені скоро 25 років і я трохи не так уявляла собі своє життя у 25, коли була підлітком. Я наче аналізую свої дні і розумію що я багато чого зробила, тобто я не лінива і не стою на місці, але якісь більш вагому речі так і не змінюються. Значить я все ж щось роблю не так

Чим саме Ви незадоволені? Наскільки реалістично, щоб у Вас відбулися ці вагомі зміни? Чи не були Ваші очікування від себе в підлітковом віці занадто високими? Ви можете прийти до змін пізніше, якщо будете продовжувати жити так, як зараз, чи невпевнені, що взагалі отримаєте те, що для Вас важливо?
Доброго ранку Світлано!
Оскільки Ви не окреслили чітко питання психологам, щоб спробувати Вам допомогти, як на мене, насамперед, потрібно зрозуміти, а якими були Ваші підліткові уявлення про майбутнє життя? "Мені скоро 25 років і я трохи не так уявляла собі своє життя у 25, коли була підлітком."
Адже той стан, в якому Ви зараз перебуваєте дуже схожий на депресивний стан. Що, як правило, загострюється саме восени.
Є поняття несвідомих установок.
Якщо ми про щось дуже сильно мріяли, особливо, перебуваючи у стані емоційного піднесення, екзальтації, який властивий підліткам - це може стати точкою відліку нашого щастя. Тобто, по факту, несвідомим шаблоном, за яким має відбуватися наше життя. І, зрозуміло, я́кщо життя сильно відрізняється від нього, підсвідомість реагує як на зупинку розвитку, втрату цілей. Що, в свою чергу, нерідко, викликає депресію.
Тобто, по факту, потрібно знати, як уявляли своє життя і потім цю програму "переписати" на більш реалістичний конструктив. Що дозволить Вам знову почувати себе щасливою.
Вітаю, Світлано!
цитата:
Аналіз свого життя

На мою думку, корисна річ - аналіз свого життя. Щоправда, є уточнення: корисний він тоді, коли призводить до об'єктивної оцінки реальності і слугує розвитку людини. Сподіваюсь, у вашому випадку саме так і буде. Так дивитись на речі мене спонукає сам факт вашого звернення на форум психологів. Тобто вирішили поділитись спостереженнями, а між рядків і не лише - вгадується ваша емоційна реакція на проведений аналіз -
цитата:
сумую за життям 2-3 роки тому.

Тож давайте розберемось, що викликає сум? Виявляється відсутність чітко зафіксованих змін. Якщо існує такий узвичаєний підхід, то варто замислитись - які можливі/бажані зміни не відбулись? Чому так сталося? Від кого це залежить?
Про що, власне, мріяли і чого очікували:
- про подальше навчання?
- працевлаштування?
- кохання?
- шлюб?
- ... ваш варіант?
Натомість ви зазначаєте -
цитата:
за ці пару років моє життя все ж не стояло на місці і події змінювались

Отже, події відбувались, а ваше ставлення до себе - що було з ним? З вашим рівнем задоволення життям - потребами, бажаннями тощо?
Водночас помічаєте, ніби -
цитата:
кожного разу наче ловлю себе на думці що щось не те

Виходячи з таких відчуттів, доречно зазирнути вглиб - а що ж, по факту, НЕ ТЕ? Що це мало бути, однак не сталося?

Ось це вельми цікава річ -
цитата:
Мені скоро 25 років і я трохи не так уявляла собі своє життя у 25, коли була підлітком.

Здається, вам властиво дотримуватись орієнтирів, прийнятих ще в підлітковому віці. Та чи справді ця модель життєздатна?!
Напевно, плин життя має вносити свої корективи, адже змінюєтесь ви, набираєтесь досвіду, багато чого пізнаєте та опановуєте. І це не може не відбиватись на ваших уявленнях, планах та способах іх реалізації.

На завершення, вважаю, що буде корисним звернутись індивідуально до психолога. Грунтовно про все поговорити, розібратись, звідки насправді приходить сум. І відкрити нові шляхи та грані до самопідтримки, усвідомлення власного способу самовираження в контакті зі світом навколо.

Edited by author 29.07.2026 08:00

Вітаю. Ви пишете: "Я трохи не так уявляла собі своє життя у 25". Це дуже загальна фраза. Я б її уточнила.
"Не так" це як саме?
Яким ви уявляли своє життя? Що конкретно мало бути і чого зараз, на вашу думку, не вистачає?
Саме тут і починається робота. Якщо піти шляхом уточнення, відповідь знайдеться сама.
Яке життя буде для вас справді вашим, а не таким, як "має бути"?
Якщо ви не можете відповісти на ці запитання самостійно, це хороший запит для психотерапії. Завдання психотерапевта не сказати, як вам жити, а створити умови, у яких ви навчитеся краще чути себе, розуміти свої потреби, бажання, інтуїцію та мотиви, які кроки потрібні, що залежить від вас, а що потребує часу.
А якщо ви поки не розумієте, чого хочете, то, можливо, зараз важливіше не поспішати з рішеннями, а розібратися із собою. Адже тільки ви можете відповісти на запитання, яке життя буде для вас по-справжньому вашим.
Коли людина добре знає свої цінності, потреби й амбіції, їй значно легше орієнтуватися в житті, робити усвідомлений вибір і будувати життя, яке відповідає саме їй, а не чужим очікуванням.