Прямой эфир:
Алла Григорівна Веленко
Вопрос от: lika Возраст: 40

Тривожність на новому робочому місці

2 місяці як на новому робочому місці. Перед цим 9 років на одному місці. Тепер зп втричі більша. І моя тривожність збільшилася разом з нею. Я або погано сплю, або навпаки - засинаю одразу після роботи. Я відчуваю себе не надто розумною для цієї посади. А сьогодні вночі снилося, що на мене літак скидав гранати - вони чудом зависали в повітрі (так було тричі) - уві сні я казала, що це ангел їх стримував. Я почуваюсь дуже перенапруженою. І я би звільнилася. Але мені потрібні ці гроші. І потрібно протриматися хоча би пів року... Але я не знаю, як - бо кожен день для мене боротьба. І я не знаю, чи не повториться це на будь-якому іншому робочому місці.

Ответы психологов

Люди рідко змінюють роботу легко та без сумнівів. Рішення про нову роботу зазвичай супроводжується тривогою, сумнівами: "А раптом даремно", "А що, якщо на новому місці не вийде?"
Звільнення з колишньої роботи - це втрата знайомої структури. Часто сприймається як особиста втрата, навіть якщо все відбувається мирно.
Перші тижні на новому місці часто викликають змішані почуття. Начебто все правильно, але полегшення не настає, людина продовжує переживати та нервувати. Це нормально.
Дозвольте своїм емоціям бути суперечливими. Навіть якщо нове місце краще за умовами, людина все одно може відчувати смуток, відчувати себе чужою. Це не означає, що рішення поміняти роботу було помилкою. Організм адаптується як до завдань, так і до людей, ритму, простору.
Не поспішайте з висновками, оцінками. Дозвольте організму та психіці звикати до нових умов. Часто адаптація відбувається хвилями, і набути стійкості виходить не з першого разу.
Знайдіть джерела підтримки. На новому місці дуже важливою є точка опори, хоча б одна. Опора не обов'язково має бути про кар'єру - іноді почуття стійкості у перехідний період дає обід наодинці чи улюблена чашка.
Адаптація до нового місця роботи зазвичай відбувається у кілька етапів. Спочатку – дезорієнтація та втома: все нове, незрозуміле, багато тривоги. А через 3-4 місяці прийде почуття, що Ви вже всередині і починаєте не просто звикати, а міняти щось під себе. Важливо пам'ятати, якщо зараз важко, це просто такий етап.
Якщо не виходить чи не хочеться розбиратися з проблемами зміни роботи самостійно, можна звернутися за професійною підтримкою
цитата:
Я відчуваю себе не надто розумною для цієї посади.

Доброго ранку! Якщо це основна причина для тривоги, її можна знизити, отримуючи знання, яких Ви не на даний момент не маєте. На будь-якій новій роботі все не буде точно так, як на попередній. Якщо ще й нова посада вимагає більше знань чи досвіду, недивно, що спочатку буде складно.

Але Вас взяли на цю роботу і не звільнили в перші тижні роботи, значить організація бачить в Вас потенціал. І Ви вже 2 місяці виконуєте поставлені задачі. В чому для Вас складність? Якщо зараз Ви все робите повільніше, ніж очікує роботодавець, це може бути із-за того, що виконуєте щось вперше, і з часом багато чого Вам буде даватися значно легше. Якщо недостатньо знань, їх можна поступово отримувати і відчувати себе все більш впевнено.

Чи отримуєте Ви зворотній зв'язок від керівника, колег? Чи є від них підтримка? Ви маєте до кого звернутися з питаннями? Як Вам взагалі в новому колективі?

цитата:
А сьогодні вночі снилося, що на мене літак скидав гранати - вони чудом зависали в повітрі (так було тричі) - уві сні я казала, що це ангел їх стримував. Я почуваюсь дуже перенапруженою.

Цей сон може бути про те, що Ви відчуваєте, як Вас атакують на новій роботі, враховуючи, як Ви її сприймаєте. Ви чуєте незадоволення, претензії в свою адресу? Що викликає таке перенапруження?
Так, Бог і янголи Його вас охороняють і допомагають постійно, а отже ви не одна. Що ж до того, що: "Я відчуваю себе не надто розумною для цієї посади." - То, "Не святі горшки ліплять". А отже, будь-яку складну роботу може зробити звичайна людина. Не треба боятися розпочинати нову справу, усьому можна навчитися з часом. Наразі у вас присутній іmpostor syndrome - синдром самозванця, поступово це мине і все буде добре
Доброго ранку, Lika!
цитата:
Тривожність на новому робочому місці

Співчуваю вам. Стан тривожності витримувати надзвичайно складно, тим більше в нових, не звичних умовах.

Наразі спробую вам допомогти пошуком причин тривожності та відновленням емоційної рівноваги.
цитата:
Перед цим 9 років на одному місці.

Пригадайте, коли влаштувались на ту роботу 9 років назад, так само відчували тривожність ?
Якщо відчували і згодом її позбулись, то за рахунок чого?
Розкладіть буквально на атоми свої власні способи та інструменти приборкання тривоги. Дуже раджу виконати це завдання письмого і у пам'яті повернутись до своєї спроможності емоційно.

Йдемо далі, приділимо увагу характеру і змісту роботи -
цитата:
2 місяці як на новому робочому місці.

Наскільки змінився характер і зміст роботи на новому місці? Можливо, суттєво зросла відповідальність?

цитата:
Я або погано сплю, або навпаки - засинаю одразу після роботи. Я відчуваю себе не надто розумною для цієї посади.

Тут теж є, що прояснити. Наприклад, які думки заважають вам погано спати? Про що вони?
Коли зазначаєте, ніби вважаєте себе не надто розумною, то чого саме це торкається: складності завдань? багатозадачності? швидкості прийняття рішень? існуючої фахової підготовки? нерозуміння вимог керівництва?

цитата:
А сьогодні вночі снилося, що на мене літак скидав гранати - вони чудом зависали в повітрі (так було тричі) - уві сні я казала, що це ангел їх стримував.

Дуже показовий, на мою думку сон. В ньому, здається, висловлене бажання мати потужного захисника, хто по-справжньому дбає про вас. Тож обов'язково поцікавлюсь - підтримка кого з реальних людей була б для вас надзвичайно бажаною?
Можливо, колег по роботі. Може, когось із кола рідних, близьких та друзів. Чи є такі люди поруч з вами?

цитата:
Але мені потрібні ці гроші. І потрібно протриматися хоча би пів року...

Схоже, на завдання мінімум - протриматись півроку. І за цей час адаптуватись, призвичаїтись до умов і особливостей. Цілком слушний підхід. На ньому і варто зосередитись, уникаючи розхитування себе думками про майбутнє -
цитата:
І я не знаю, чи не повториться це на будь-якому іншому робочому місці.

Схиляюсь до висновку - в подоланні надмірної тривожності доречною є співпраця з психологом. Візьміть хоча б декілька консультацій.
Доброго дня! Дуже співпереживаю вам. Схоже, зараз вам дуже важко витримувати той рівень внутрішнього напруження, який виник у зв'язку з цією зміною в вашому житті.
Те, що тривожність зросла разом із новою посадою та значно вищою зарплатою, може бути не випадковим. Новий рівень доходу, відповідальності чи професійної ролі активує глибші внутрішні переживання - страх не відповідати очікуванням, втратити досягнуте, відчуття, що потрібно постійно доводити свою компетентність або право займати це місце, не менш важливо дослідити, що саме викликає найбільше напруження - внутрішні сумніви, особливості нового колективу, стосунки з керівником чи сам процес адаптації.
Ваш запит цілком може бути предметом психотерапії, адже за ним можуть стояти глибші внутрішні процеси, які важливо дослідити. щоб не лише зменшити тривогу, а зрозуміти, чому саме новий етап життя переживається як загроза, і поступово сформувати внутрішню опору, яка дозволить не просто витримувати ці зміни, а по-справжньому зробити їх частиною свого життя.
Алла Веленко — психолог
Алла Веленко психолог
Київ ·
Доброго вечора lika.
Насправді, співчуваю Вам. Бо знаходитися в такому стані напруги - це дуже виснажливо.
Отже, потрібно якнайшвидше розбиратися з цим.
З того що Ви написали про себе, у мене склалося враження, що тривожність була і раніше. Просто Вам якось ще вдавалося з нею справлятися: "Тепер зп втричі більша. І моя тривожність збільшилася разом з нею. Я або погано сплю, або навпаки - засинаю одразу після роботи". Що може свідчити про сильний, затяжний стрес, коли Ваша психіка вже просто не справляється з напругою. Насправді - це дуже сильно схоже на стан психо-емоційного вигорання. І бажано б було знайти причину саме такої реакції на роботу і навчитися реагувати спокійніше поки це не перейшло на рівень психо-соматики.
Тобто, не розбиратися з наслідками, а знайти "коріння" проблеми. Тим паче, що, знову ж таки, спираючись на Ваші слова, на даному етапі існує сильна фінансова потреба, а отже, як наслідок, може бути дуже сильна несвідома прив'язка до грошей. Що збільшує тривожність і не дає можливості відсторонитися та розслабитися.
Підкажіть, будь ласка, як, загалом, Ви реагували з дитинства на нові ситуації, події, проблеми?
Чи відчували Ви себе в дитинстві захищеною, в тому числі, фінансово?

Edited by author 26.07.2026 18:29

Дмитрий Ратушный — психолог
м Дніпро ·
Доброго дня. Тривога звісно неприємна річ, але можно подивитися на неї, як на щось, що має сенс та сигналізує про внутрішні сили і боротьбу між конфліктуючими бажаннями, наприклад між чимось комформним, безбечним та новим, незнайомим і лякаючим. Можливо це лише один із слоїв. До тривоги мабуть варто прислухатися, як до голосів, різних частин власного Я. Одна бажає звільнитися та захиститися. Інша бажає чогось досягти та не втрачати. Ще одна мабуть шукає якісь компроміс і знаходить його. А ще бажання підтримки в ситуації невпевненості. В решті ми маємо знайти підтримку та розуміння в самому собі. Бо бомби, які ми скидаємо - це страхи і бажання їх позбутися, як і анголи. Тривога-це потенційний та розумний шлях до себе на відміну від тривожності-намагання втекти від себе
Новая работа, каким бы человек не был профессионалом, это всегда стресс. Именно поэтому и есть период адаптации, который длится до полугода.
Какие у вас отношения с коллегами и начальством на работе?
Помогают ли вам освоиться на новом месте? Есть ли поддержка?
Вы пишите, что не чувствуете себя достаточно умной для этой должности. А как вы на ней оказались?
Я предположу, что если вам взяли с настолько существенной прибавкой, и вы уже 2 месяца работаете, то начальство точно считает вас достаточно достойной этой работы.
Знаете ли вы, что бы вам помогло почувствовать себя увереннее и спокойнее?