Прямой эфир:
Людмила Петровна Колесник
Вопрос от: Nickname_4afae Возраст: 17

Думки про смерть

Хочу краще зрозуміти себе.

З 13 до 15 років я свідомо завдавала собі шкоди: спочатку ножицями, потім лезами від бритви. Також була спроба прийняти велику кількість таблеток, але, на щастя, вона не закінчилася трагедією.
Зараз я більше не завдаю собі шкоди, але досі почуваюся дуже дивно. У той період я була ніби повністю зламана, і досі не розумію, чому це зі мною сталося.
Хоча зараз я не намагаюся заподіяти собі шкоду, думки про смерть нікуди не зникли. Я не планую нічого робити із собою, але часто ловлю себе на думці, що просто чекаю, коли щось станеться. Це викликає в мене тривогу, тому що я зовсім не хочу повертатися до того періоду життя.
Саме тому я хочу зрозуміти, що зі мною відбувається, і чи є це нормальним або типовим життєвим періодом, чи все ж варто звернути на це увагу

Ответы психологов

Добрий ранок. Як зараз влаштоване ваше життя? З ким ви живете? Чи є поруч батьки або інші дорослі, яким ви довіряєте? Чи знають вони про те, що з вами відбувалося раніше, і про те, що думки про смерть час від часу повертаються? Чи є у вашому житті людина, з якою ви можете відкрито говорити про свій стан?
Вітаю!
Ви смілива людина, бо поділились своєю особистою історією.
цитата:
Саме тому я хочу зрозуміти, що зі мною відбувається,

Що відбувається? Ви продовжуєте жити, намагаючись знайти прийнятний спосіб впоратись із складними переживаннями та відповідними викликами - віковими, сімейними, напевно, соціальними тощо.

цитата:

То були спроби приборкати душевний біль, бо тримати його в собі, бува, вкрай нестерпно. Прикро, але тоді не знайшлося іншого способу, наприклад, відкритись комусь дуже близькому і розділити біль та гнітючи думки, отримати безумовне сприйняття та підтримку. Побачити ситуації цілісно, тобто з врахуванням бачення з різних кутів зору...

цитата:
і чи є це нормальним або типовим життєвим періодом

Відповім наступним чином - подібне трапляється доволі часто в підлітковому та юному віці.

цитата:
чи все ж варто звернути на це увагу

Варто, причому обов'язково(!)
Що це означає? Треба звернутись по професійну допомогу - психотерапевта або ж лікаря психіатра. Страшного в цьому аж ніяк нема. Фахівці визначать об'єктивний стан, нададуть необхідну допомогу. І, звичайно, бажано не залишатись наодинці із цією проблемою.
Озирніться навколо себе - хто у Вас викликає довіру? З ким можете поспілкуватись без цензури? - це буде хтось з батьків або родичів, друзів або психолога в навчальному закладі, спеціалістів соціальної служби чи психологів волонтерської спільноти.
На крайній випадок пошукайте в мережі контакти кризових центрів психологічної допомоги. Туди можна звертатись анонімно.
Добрий день! Самоушкодження (порізи шкіри, вживання одночасно багато таблеток, опіки та інше) і думки про смерть – це сигнали про ваші емоційні труднощі. Мабуть передували зміни у вашому житті, які вплинули на ваш емоційний стан і ви цього вчасно не помітили.
Основна функція такої поведінки полягає в тому, щоб: позбутися душевного болю і перевести його в тілесний. Доведено, що при самоушкодженні в головному мозку виділяється «ендорфін» («гормон щастя»), який діє як знеболююче, тому людина завдає собі шкоду.
А думки про смерть виникають час від часу в кожної людини. Здебільшого це пов’язано з віковими кризами, коли страх смерті загострюється.
Ви зараз переживаєте підліткову кризу, що проявляється в 12-15 років Це складний період життя, це потреба знайти сенс життя, гормональні зміни, сепарація від батьків та страх майбутнього.
Ваші роздуми перетворились на глибоку тривогу і, як наслідок, з’явився нав'язливий страх смертї. Найкращі ліки – велике бажання досягти своєї мети. Зайнята людина про смерть не думає.
Робота зі спеціалістом (психолог, психотерапевт) дасть вам змогу зосередитися на проблемному місці, зрозуміти причини, наслідки та перспективи стану, у якому ви перебуваєте зараз, і перейти до роботи над його змінами.
Вітаю!

цитата:

У той період я була ніби повністю зламана, і досі не розумію, чому це зі мною сталося.

Це свідчить, що в той проміжок часу у Вас були сильні внутрішні переживання які Ви не могли проявити зовні, тому несвідомо таким чином (через фізичний біль) Ви "випускали" весь негатив який перебував усередині Вас.

цитата:
Зараз я більше не завдаю собі шкоди, ...

Ви навчились справлятись з внутрішніми переживаннями, Ви змогли впоратись та жити з ними. Ви молодець! Ви можете пишатись цим!

цитата:
Хоча зараз я не намагаюся заподіяти собі шкоду, думки про смерть нікуди не зникли. Я не планую нічого робити із собою, але часто ловлю себе на думці, що просто чекаю, коли щось станеться.

Думки про смерть є нормальними особливо в реаліях в яких ми живемо. Це нормальна реакція на ненормальні обставини.
Але хочу ще уточнити :
цитата:
Це викликає в мене тривогу, тому що я зовсім не хочу повертатися до того періоду життя.

Тривога виникає через думки про смерть чи через страх повернутися до стану який був у минулому?

цитата:

Якщо Вас це хвилює, то в любому випадку варто звернути на це увагу і можливо, варто це питання подосліджувати з психотерапевтом щоб краще зрозуміти себе.

Якщо можу бути корисною, звертайтесь.