У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


Зміни в сім’ї: розлучення та одруження пари з дітьми

У Психолога » Розрив стосунків, розлучення » Зміни в сім’ї: розлучення та одруження пари з дітьми

родина з дітьми Дана стаття є розширеною версією мого інтерв’ю для медіа. Тут приводиться по частинах.

Частина 1.

Ситуації, коли в сім’ї стаються кризи та внаслідок цього значні зміни, знайомі багатьом. Окремим випадком є ситуації, коли в сім’ї з дітьми стається так, що батьківська пара розлучається. Такі розлучення можуть мати різні передумови та ставатися на різних етапах життя сім’ї, в різному віці дітей. Якщо після розлучення хтось один або обоє з пари знаходять собі партнерів і знову створюють пару, то це створює ряд викликів перед усіма учасниками такої ситуації. І перед дорослими, і перед дітьми постає ряд питань та складнощів.

Для того, щоб зрозуміти як це працює важливо мати певні орієнтири. В даному випадку – пари та трикутники. Коли утворюється сім’я, то вона спочатку складається з пари. Пара – це порівняно проста форма. Поява дитини в сім’ї це зміна форми на трикутник: «Тато – Мама – Дитина». При цьому, в кожному трикутнику одночасно взаємодіяти між собою можуть лише двоє. Тобто, основна взаємодія відбувається в парі.

Щоби спробувати уявити собі всі складнощі конфігурацій сім’ї, де діти рідні лише для когось з дорослої пари, спочатку розглянемо детальніше, наприклад, «звичайну» сім’ю, де у двох дорослих є двоє спільних дітей – хлопчик і дівчинка. Вже в такому разі ми маємо справу з чотирма трикутниками: «Тато – Мама – Син»; «Тато – Мама – Дочка»; «Тато – Син – Дочка»; «Мама – Син – Дочка». Також всі ці люди утворюють шість пар: «Тато – Мама»; «Тато – Син»; «Тато – Дочка»; «Мама – Син»; «Мама – Дочка»; «Брат – Сестра». Уявімо собі, що батьки в цій сім’ї розлучаються і створюють нові пари, де у кожного з них з’являються знову по двоє дітей. Скільки трикутників та пар ми матимемо в результаті?

Підберіть сімейного психолога онлайн або в містах України.

А якщо до цього всього додати вплив батьківських сімей кожного з подружжя?

Основне завдання цієї ілюстрації – показати наскільки складнішою стає взаємодія при подібних змінах в сімейній ситуації. Зважаючи на це, спробуємо відповісти на ряд питань, які постають перед дорослими та дітьми.

Окрім того, що кількість взаємодій зростає, також порушується безпека та довіра у сімейній взаємодії. Такі зміни – це обов’язково стрес, тобто, напруження, хвилювання, складні почуття, необхідність пристосовуватися до нових умов. Для того, щоб зміни були мінімально шкідливими, а може навіть і сприяли розвитку сім’ї та кожного з її членів, варто враховувати вказані обставини та звертати увагу на безпеку, в першу чергу, для дітей.

Отже, давайте спробуємо відповісти на окремі запитання, які виникають в таких ситуаціях чи не найчастіше.

Як ввести в сім’ю нову людину?

Чим яснішою, простішою і чіткішою є інформація, тим менше вона викликає тривоги і страху. Отже, ясність та простота повідомлення сприяють налагодженню безпеки в ситуації, коли це особливо важливо. При цьому, має значення і вік, і стать дитини, і те яка стать нового члена сім’ї, і те, хто з дитиною проводить найбільше часу. Крім того на ситуацію значно впливає ставлення та відгуки одного з пари батьків до іншого. Якщо, наприклад, дитина залишається з матір’ю і остання вдруге виходить заміж, то негативні відгуки про рідного батька швидше погіршать ситуацію для дитини.

читайте також:

Роздуми на тему психологічного насильства над дитиною внаслідок батьківського відчуження. За визначенням Р. Гарднера «синдром відчуження від батьків» являє собою патологічний психологічний стан дитини, що виникає  внаслідок психологічного впливу одного з батьків з метою формування негативної установки до іншого з батьків, заплямування

Вас бросил муж? И слава богу! Ответьте на вопрос: «Для чего мне нужен муж?». Выпишите все ответы в столбик так, чтобы справа осталось место. Как только ответы на этот вопрос закончатся...

запитати психолога онлайн

Особливо, якщо ставлення до нового чоловіка матері у дитини буде позитивне. Така ситуація може мати негативний наслідок, оскільки у дитини швидше за все розвиватиметься внутрішній конфлікт. Тут одним з кращих варіантів буде пояснення дитині на зразок: «Твої батьки – обоє достойні люди, просто у них сталася така ситуація, що вони не змогли жити разом. Навіть у житті хороших і достойних людей стаються такі складнощі, з якими вони не можуть впоратися. Однак, вони обоє залишаються твоїми батьками. У кожного з них є своє життя і вони можуть знову одружуватися, але ти завжди будеш дитиною своїх батьків і також достойною людиною».

 Як налагодити порозуміння між дитиною і вітчимом / мачухою?

Налагодженням стосунків між дитиною та вітчимом / мачухою – це першочергово справа тих, між ким стосунки вибудовуються. При цьому, якщо дитина відчуває присутність та підтримку рідної людини, то їй легше справитися зі складнощами адаптації. Тобто, рідні не мають залишати це напризволяще, але й постійне втручання може завдати шкоди у формуванні довіри. Підтримка рідної людини має вирішальне значення. Водночас, ініціатива нового члена сім’ї також має важливе значення. Тут потрібен баланс. Варто пам’ятати, що безпека у стосунках та довіра формуються з часом і під впливом досвіду.

Крім того, тут важливе значення мають стосунки в парі. Складностей додає шантаж на зразок такого: «Ти маєш любити мою дитину, як свою чи я …» або «Забудь про тих, хто був раніше, бо інакше…». Такі звернення додають як напруження парі, так і негативно відображаються на дітях.

Також тут хорошим вибором будуть нейтрально позитивні стосунки.

У Психолога » Розрив стосунків, розлучення » Зміни в сім’ї: розлучення та одруження пари з дітьми
психолог

Оцінка публікації
  подобається публікація?  

Безкоштовна розсилка цікавинок!

 
психологія razryv-razvod Как пережить развод?

 Как пережить развод, когда силы на исходе? В ситуации развода многие женщины испытывают массу сложных чувств, которые лишают энергии. Часто это чувство обиды, вина за то, что мужчина ушел или предпочел другую женщину. Эти чувства усугубляется, если в семье есть ребенок или несколько детей

психологія razryv-razvod Завершить контакт

На примере капли, которая падает в лужу, я объясняю одну из возможных причин, почему новые отношения никак не начинаются.

Усі публікації розділу Розрив стосунків, розлучення ᐉ

 
Обговорення "Зміни в сім’ї: розлучення та одруження пари з дітьми"

поки немає коментарів...


Щоб прокоментувати, авторизируйтеся або зареєструйтеся!
qr