У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


Страх чи розуміння: чи можна лякати дитину?

У Психолога » Батьки й діти » Страх чи розуміння: чи можна лякати дитину?

Залякування може закінчитися істерикою, а це - процес некерований.. Знайома всім картинка: дитина кричить, бешкетує і скандалить, і доведена до краю цим неподобством мати видає щось на кшталт: «А ось зараз як прийде міліціонер / Баба Яга / Бабайка, так як забере тебе - ось будеш знати!!!!»

А що ж відбувається потім? Невже допомагає?

Ви знаєте, дивно, але так, часто "допомагає" - тобто дає моментальний ефект. Дитина, як правило, скандалити і взагалі вести себе погано перестає. Тимчасово. Але якою ціною - про це ми замислюємося рідко, а даремно. Страх - така непроста палиця з двома кінцями: одним - лікує, іншим - калічить ... Тому хотілося б поговорити про обидві сторони медалі.

Шановні батьки! Дуже хочеться донести до вас цю думку: НЕ ЛЯКАЙТЕ СВОЇХ ДІТЕЙ! Причин для цього - безліч.

По-перше, в результаті такого підходу вже в недалекому майбутньому ви втомитеся лікувати їм страхи і навіть, можливо, неврози у психолога. І якщо «номер» з залякуванням може пройти з сангвініком, якому в одне вухо влетіло, в інше вилетіло (ну, принаймні зовні це так і виглядає - або ми самі хочемо в це вірити), то якщо ми будемо залякувати вразливого меланхоліка - отримаємо невротизовану людину з купою страхів і комплексів (спасибі "добрим" дорослим, які - ну звичайно ж! - хотіли як краще). 

Підберіть дитячого психолога онлайн або в містах України.

Не калічте психіку своїх дітей своїми ж руками, вірніше - словами. Світ дитячих фантазій зовсім не такий, як наш, вони слабко розрізняють (років до 6-7) де реальність, де казкова реальність і де зовсім вже вигадка. Для них, особливо у віці до 5 років, реальність - все, що навколо, і вже тим більше - все, що сказали батьки. Звичайно, вони ВІРЯТЬ в цих Хоків і Бабаїв, ці істоти приходять в дитячі сни, в страхи, вони «живуть» в квартирі....

І, що цікаво, слухняності такі страхи далеко не завжди додають - навпаки, страхи привносять в поведінку дитини істеричний компонент, а хто хоч раз спостерігав дитячу істерику - знає, що це таке і чим воно загрожує - закріпленням істеричної поведінки, залежністю від «втішальних» подачок з боку дорослих. Словом, не створюйте собі труднощі самі, щоб потім їх героїчно долати.

Ось показовий приклад - розповідає молода матуся:

«А я, коли він руки мити не хотів, казала, що прийде Мойдодир, і буде страшно лаяти брудного хлопчика! Син почав бояться Мойдодира, навіть мультик вважає кошмаром, і як тільки бачить цей мультфільм - відразу в сльози і істерика починається. Тепер розповідаю йому, що Мойдодир хороший і любить дітей». Як думаєте, дитина тепер в це повірить?

А ось інша ілюстрація: «Я свого налякала чортом - бааєм, після цього він взагалі спати один боявся, прокидався вночі і кричав, у нього потім кругом одні бабаї були, всього боявся. Ми всією сім'єю йому постійно повторювали, що Бабая - немає, і тільки місяці через чотири пройшло... »

Як ви думаєте, чи раді результату самі батьки? Чи цього вони хотіли - істерик і нічних кошмарів? Чи стало їм легше після використання таких методів? А дітям? І чи є впевненість, що це проходить без сліду? 

читайте також:

Как возникаем Мы Все происходит путем отождествления себя: сначала с тем, что младенец поглощает молоко (оральная фаза), потом постепенно осознает собственную периферию (нарциссическая фаза), далее с тем, что отдает из себя (анальная фаза).

Ненависть к братьям и сестрам Отношения между сиблингами (братьями и сестрами) в семье – всегда горячая тема для обсуждения. Агрессия, конфликты между сиблингами, ненависть – это признаки здоровой конкуренции за ресурсы семьи.

запитати психолога онлайн

Мами і тата, почуйте: якщо ви говорите малюку, що ось прийде ХТОСЬ і його, неслухняного і такого-сякого, забере, ви поселяється в дитині впевненість, що є такі сили і істоти, які можуть в будь-який момент зробити йому погано, боляче і страшно, і ні стіни, ні мама, ні тато, ніхто-ніхто на світі його не захистить - адже ці сили всемогутні... Подумайте, ЯКИМ можна зробити в результаті світ вашої дитини.

Не можна лякати і реально існуючими персонажами - поліцією, наприклад. Цим Ви самі формуєте спотворену модель правосвідомості у вашої дитини, заперечення правоохоронної системи як такої і можливості співпраці з її представниками. Надалі, якщо щось трапиться, то звернутися в поліцію - це буде останнє, що прийде в голову вашій дитині, в той час як це може врятувати життя комусь, і їй в тому числі. 

Таких прикладів безліч .... Ось досвід ще однієї мами: «Якщо на вулиці побачимо машину з мигалками - кажу, що це поліція за поганими дітками їде.... Діє, але в той же час говорю, що якщо не дай Бог загубиться, треба до поліцейського підійти, і він відведе до мами».

Де ж логіка? Чи підійде він тепер до страшної людини в формі? Вже швидше - до першого зустрічного, що, погодьтеся, більше загрожує негативними наслідками, адже ним може виявитися хто завгодно... 

Ще гірше залякування доктором. Яке буде лікуватися потім ваш малюк, якщо не дай бог він захворіє чимось більш серйозним, ніж ГРЗ? Яке вам буде важко долати його страхи?

Існує і ще один варіант залякування - власним голим тілом: «Якщо ти будеш без трусів ходити і хтось тебе побачить, то все у тебе відвалиться!» Я навіть не буду цей шедевр, почутий на пляжі від однієї бабусі, особливо коментувати: здогадайтеся самі, до чого така "творчість" може хлопчика привести, якщо не втрутяться вчасно розумніші родичі.

А є й варіант зовсім вже безчесний і огидний: "Будеш так поводитися - я помру / піду від тебе / віддам тебе в дитячий будинок". Гірше цього буде хіба що насправді віддати дитину в притулок - адже цією фразою ви вмить і на довгі роки позбавляєте малюка віри у себе і в вас, у вашу любов. Якщо ця любов залежить від "поганої поведінки", дитина впевнена, що вона насправді жахлива, адже навіть власна сім'я ладна від неї відмовитися. Сильніше зруйнувати самооцінку, мабуть, неможливо, а наслідки потім наздоганяють людину все життя.

Інша справа - виховання розумної обережності по відношенню до реально існуючих небезпек (чужі машини, незнайомі дорослі, що пропонують покататися або піти поїсти цукерок / погладити цуценя / допомогти щось зробити у них вдома і все таке інше). Це - справа потрібна, і навіть життєво важлива. Хоча, звичайно, слід робити це без зайвого нагнітання і на доступному за віком дитини рівні і зрозумілою мовою. Тут головне - почуття міри: виховати розумну обережність, не перетворивши в той же час дитину в людину з манією переслідування і з базовим відчуттям, що світ страшний і підступний.

Але ось штучно конструювати «монстрів дитячої свідомості» це - дурна жорстокість.

Спроектуйте ситуацію на себе: всі ми дивимося телевізор і читаємо новини в інтернеті, де нас регулярно лякають епідемією, фінансовою кризою, третьою світовою і кінцем світу в різних варіантах. Що це нам дає, крім неврозів і безсоння?

Так навіщо ж робити і світ своїх дітей так само страшним, некомфортним і незатишним?

Сподіваюся, ті, хто практикує подібні виховні прийоми, хоч трохи задумається. Ну хоч зовсім трохи...

У Психолога » Батьки й діти » Страх чи розуміння: чи можна лякати дитину?
психолог

Оцінка публікації
  подобається публікація?  

Безкоштовна розсилка цікавинок!

 
психологія roditeli-deti Обида на родителей

Если ты не пережил боль обиды к родителям, ты спроецируешь эту боль на своего партнера во взрослой жизни. Ты отводишь свой гнев от родителей, но ты отыграешься на своем партнере. Если твои родители обижали тебя, ты будешь обиженным на своего партнер

психологія roditeli-deti 4 поради, як говорити з дітьми про гідність

Найкраще виховувати дітей своїм власним прикладом та поведінкою. Потрібно щиро захоплюватися дитиною в ситуаціях, коли вона вчинила щось добре.

Усі публікації розділу Батьки й діти ᐉ

 
Обговорення "Страх чи розуміння: чи можна лякати дитину?"

поки немає коментарів...


Щоб прокоментувати, авторизируйтеся або зареєструйтеся!
qr