Проблеми залежної поведінки та співзалежності. Трикутник Карпмана.

У Психолога » Психологический форум » Практика консультирования » Проблеми залежної поведінки та співзалежності. Трикутник Карпмана.

форум
в
Нещодавно сформулював для себе певні висновки щодо практичного застосування трикутника Карпмана. Мені здається, що основне його застосування полягає у своєчасному "помічанні" того, на яку роль хто кого кличе. Наприклад, якщо залежна людина, звертається до мене за допомогою (або навіть не звертається прямо, а демонструє свою безпомічність), то я маю усвідомлювати ризики потрапити на роль Рятівника. Далі, якщо я цю роль на себе візьму, то я матиму справу з роллю Жертви від самого залежного (демонстрація безпомічності та відмова від відповідальності за свої дії). Ну а вже наступною є закономірна зміна ролей того, хто допомагає з Рятівника на Агресора (це якщо рятівник спробує взяти на себе контроль за "Жертвою" і відповідальність, наприклад, за вживання алкоголю іншою людиною). Бути в ролі Рятівника, не значить допомагати. Це значить брати на себе чужу відповідальність. Хочу допомогти - слідкую, щоб не стати Рятівником. Інша річ, що я можу бути при цьому небайдужою людиною, яка знає свої можливості і обмеження, а також дотримується при цьому певних рамок і правил. Але це все не допомагає уникнути роботи над собою, читання книжок та звернення до фахівців, у разі потреби.

Цікаво почути думки тих, хто у своєму житті та практиці стикався з проблемами залежної поведінки, співзалежності тощо.

подписка на тему форума

Бесплатная рассылка интересностей!


форум


[все посты]

Психологически здоровая личность не хочет никого спасать. В треугольнике Карпмана все жертвы.
Тирану - нужно тиранить.
Жертве - нужен спасатель.
Спасателю - жертва (нужно кого-то спасать).
Ничего из этого не направлено на собственную личность, такая круговая зависимость.
Проработайте свою жертвенность.

поддерживают: 1
danatr

форум


[все посты]

Доброго дня! Хочеться поміркувати над питанням, тож я опишу це з точки зору людини з досвідом роботи з узалежненими особами (в РЦ) та співзалежними особами (у приватній практиці). Мені дуже відгукується Ваша думка про "помічання". Якщо не помиляюсь, десь в іншій гілці форуму була вже у нас з Вами розмова про імпульсивність smile.gif Так от "помічання" - для мене, як Ви його описали, - це якраз про те, щоб зупинитись, подумати і свідомо прийняти рішення; подумати про роль замість імпульсивного прийняття ролі. Ця фундаментальна навичка - кажу суб'єктивно, на матеріалі спостереження - ключова і водночас одна з найскладніших як для узалежнених, так і для співзалежних. І не секрет, що спеціалісти теж нерідко "впадають" у роль замість того, щоб мислити роль... Для мене найсильнішою опорою для роботи в РЦ було розуміння, що дії і методики це одна, а аналітична позиція - інше. Дії можуть виглядати як завгодно. Якщо вони скеровуються з позицій Жертви, Рятівника чи Агресора - це провал. Якщо дії скеровуються з позиції аналітика - тут вже є варіанти (і якщо це теж буде провал, а така вірогідність завжди є, то принаймні буде можливо відслідкувати логіку цих дій і виправити те, що піддається виправленню). Тому я дуже згодна з Вашою думкою, що допомагати - значить слідкувати, щоб не втілити роль. Це може виглядати однаково на рівні дій, але на по-різному мислитися. Ми можемо допомогти, поки помічаємо, в яку сторону нас тягне, поки ми можемо мислити дії, а не тільки діяти.

поддерживают: 1
ogydan

форум


[все посты]

Так, це правда, є таке в "анамнезі", як наша розмова про імпульсивність smile.gif
Для мене Ваша думка про апріорне значення позиції, порівняно з методиками чи діями - до скарбнички. Цілком погоджуюсь і підтримую. А те, що я, коли прочитав, то про це замислився, - для мене особлива ознака цінності. Дякую за це, Іванно!

поддерживают: 1
iviya

форум


[все посты]

Хмм... Думаю, Карпман, з Вами не погодиться, що всі жертви. Та й як би Ви таке своє твердження довели? confused.gif
Щодо пропрацювання жертовності, то мені якраз цього і бракувало. Як Ви здогадалися? lolol.gif
А якщо серйозно, то цікаво, Оксано, чи Ваша відповідь свідчить, що Ви вважаєте маму (або тата), яка (який) хоче врятувати свою дитину від небезпеки, психологічно нездоровою особистістю?


Чтобы принимать участие в обсуждении, авторизируйтесь или пройдите регистрацию!

qr