У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


ПРОКРАСТИНАЦІЯ – ШКОДИТЬ ЧИ ДОПОМАГАЄ?

У Психолога » Особистісне зростання та корисні поради » Прокрастинація – шкодить чи допомагає?

прокрастинація Це поняття відносно нещодавно з’явилось в нашій культурі. Дослідження прокрастинації почались десь в останній чверті двадцятого сторіччя. Так що ж таке прокрастинація❓ Як вона пов’язана з нашим тілом❓ Як наш мозок реагує на прокрастинацію❓ Які причини її виникнення❓ Які позитивні аспекти прокрастинації❓ Спробуємо розібратися із цим переліком запитань.

🔸 Що означає прокрастинація❓

«Прокрастинувати» буквально означає «відкладати». Термін прокрастинація походить від англ. «procrastination» – затримка, відкладання. В англійську ж мову це слово потрапило з латинської – «procrastinatio» – де також мало значення затримка, відкладання. Слово «procrastinatio» сформувалось від двох слів: «pro» – для, заради та та «cras» – завтра або «crastinum» – завтрашній, Що означає – для завтра. Отже, сама етимологія слова прокрастинація яскраво демонструє його значення, тобто прокрастинувати - відкладати на завтра .

🔸 Як прокрастинація пов’язана з нашим тілом❓

Згідно праці «Прокрастинація» психологів Джейн Б. Бурки та Леонори М. Юен - прокрастинатори зазвичай менше дбають про здоровий спосіб життя, ніж люди, які не прокрастинують. У них відмічають вищий рівень стресу. Існують певні біологічні чинники, які супроводжують прокрастинацію. До прикладу, такі розлади, як хронічний стрес, обсесивно-компульсивний розлад, депресія, синдром дефіциту уваги, синдром дефіциту активності мають високу вірогідність бути пов’язаними з прокрастинацією.

Знайдіть психолога в Україні або онлайн, ознайомтеся з цінами на послуги психологів, читайте та отримуйте безкоштовні поради психологів.

🔸 Як наш мозок реагує на прокрастинацію❓

дитина не хоче робити урокиРозглянемо приклад, припустимо, вам в дитинстві було складно, нудно, неприємно, сумно, самотньо писати шкільні твори, ви не знали як це робити і не було нікого хто б допоміг, підтримав, навчив. З тих пір ви намагаєтесь уникати подібних завдань, а коли не вдається уникнути, то починаєте відкладати. Важливо зрозуміти, що наш мозок  запам’ятовує «дороги», якими ми «рухаємось». Це означає, що в мозку «закарбовується» деяка схема поведінки, тобто, коли я зустрічаюсь з певним «травматичним» імпульсом, то реагую уникненням або відкладанням. І чим частіше ви повторюєте цю модель поведінки, то ймовірніше, що залишаються «ментальні сліди», і є висока вірогідність того, що вони стають «самопідтримувальними» (Doidge, N. p. 242), а це означає, що «закарбована» модель поведінки спрацьовує майже на автоматі.

Які причини виникнення прокрастинації❓

Безумовно у кожної людини буде своя причина, чому вона почала прокрастинувати. Та все ж є спільні чинники, які зустрічаються у багатьох прокрастинаторів.

Серед них:

  • депресія;
  • стрес;
  • тиск від високих стандартів;
  • страх не впоратись із завданням та з тріском провалитися;
  • сприйняття правил та завдань як контроль та обмеження, відповідно прокрастинація – це протест проти обмежень та чужого контролю;
  • страх перед складними завданнями;
  • страх, що від мого успіху хтось постраждає;
  • установка на перфекціонізм – все має бути ідеальним, а якщо не ідеальним, тоді не треба й братися до справи.

Якось в одній із бесід з шанованим мною науковцем із загальної психології, який не спеціалізується на прокрастинації, зайшла мова про прокрастинаторів. Я сказала, що маю таких клієнтів і зазвичай вони страждають від своєї прокрастинації, чим викликала здивування у мого співбесідника, оскільки він вважав, що прокрастинатори – не переймаються цим і не зважають на те, що створюють проблеми іншим: невчасним виконанням справ, затримками на важливі зустрічі і т. ін.

Ми продовжили бесіду на тему прокрастинації і мій співбесідник дійшов, на мій погляд, влучного жартівливого висновку, що перфекціоністи-прокрастинатори – це гримуча суміш. Як відомо, в кожному жарті є і частина правди, в цьому випадку вона полягає в тому, що перфекціоністи-прокрастинатори відчувають не лише зовнішній тиск, а й самі сильно тиснуть на себе високими стандартами ідеальності – в результаті здійснюється подвійний тиск, впоратись з якими дуже важко.

читайте також:

Убей надежду пока она не убила тебя АЛИСА: Как можно победить, утратив всякую надежду?ШЛЯПА: Сначала ты теряешь всякую надежду, а потом всё складывается как нельзя лучше. АЛИСА: Однако надежда умирает последней. ШЛЯПА: Ха-ха-ха вырвись из плена собственных шаблонов.

Как вернуть силы Современные личности живут у себя «в голове», постоянно что-то обдумывая, просчитывая - вылетают из момента «здесь и сейчас». Будучи на работе, человек продумывает домашние дела, находясь дома - просчитывает завтрашний рабочий день.

запитати психолога онлайн

У підсумку, перфекціоністи-прокрастинатори залишаються без зовнішньої підтримки, і що ще гірше без внутрішньої підтримки, адже замість того, щоб допомогти собі: заспокоїти, підтримати, вони - тиснуть, критикують,зляться .

Також мій співрозмовник припустив, що прокрастинатори-перфекціоністи – це складні клієнти. Що ж, це залежить від спеціалізації психолога, компетентності в цій галузі, його інтересу та розуміння такого типу клієнтів, готовності бути терплячим та підтримуючим, якщо ці складові наявні – то робота має бути вдалою.

🔸 Які позитивні аспекти прокрастинації❓

Не дивуйтесь та в прокрастинації є й позитивні аспекти . Прокрастинація, як і біль в тілі, сигналізує нам про "вразливе місце" на яке треба звернути увагу. Наприклад, ви почали на роботі відкладати виконання справ, які раніше вчасно та ефективно виконували. Прокрастинація в такому випадку може сповіщати про втрату інтересу до цього виду роботи, про те, що даний вид діяльності вас більше не мотивує, не надихає і треба вносити певні зміни. Тобто в цьому випадку прокрастинація інформує нас про необхідність змін у житті. Продовжуючи тему корисних аспектів прокрастинації, хотіла б процитувати уривок з праці «Антикрихкість» Насіма Талеба: «Прокрастинація – це коли природна сила волі передає повідомлення у вигляді низької мотивації, а значить розв’язати проблему можна, змінивши середовище або професію так, щоб не довелося воювати із собою. Мало хто доходить логічного винсонвку, що проркрастинація – це хороший, природний, зважений у плані ризиків спосіб ухвалювати рішення».

🔸 У якості висновку хочу згадати давніх єгиптян, у яких було два слова для означення поняття прокрастинація. Одне з них означало продуктивну, корисну прокрастинацію, під цим поняттям йшла мова про уникнення непотрібної роботи та збереження енергії. Під шкідливою прокрастинацією розумілося не здійснення необхідних дій для виживання, лінь.

А який вид прокрастинації притаманний вам❓

Психолог Лінда Папітченко

У Психолога » Особистісне зростання та корисні поради » Прокрастинація – шкодить чи допомагає?
психолог

Оцінка публікації
  подобається публікація?  

Безкоштовна розсилка цікавинок!

 
психологія lichnostnyi-rost Де ховається щастя?

Багато людей, які вперше побачили війну на власні очі почали гучно заявляти про зміну цінностей та пріоритетів у задоволенні потреб. Начебто це відбулося зі зміщенням у напрямку тісного контакту з близькими та коханими, а також потреби у безпеці у вигляді мирного неба над головою. Чи стане щастя доступним для

психологія lichnostnyi-rost Умри, но достигни! Психология личности.

Сегодня вы не сделали десяток дел или хотя бы одно полезное, а значит, день прошел зря! Знакомо ли вам такое чувство?  Подобное невротическое оценивание личностью себя свойственно для тех людей, у которых самооценка напрямую зависит от достигну...

Усі публікації розділу Особистісне зростання та корисні поради ᐉ

 
Обговорення "Прокрастинація – шкодить чи допомагає? "

поки немає коментарів...


Щоб прокоментувати, авторизируйтеся або зареєструйтеся!
qr